İNGİLTERE DE DEPREM

afad 2.JPG
NASA 8.jpg

4 NİSAN 2022 TARİHİNDE İRLANDA CUMHURİYETİNİN ÜZERİNDEKİ ANORMAL BULUTLANMAYI TWİTTER DA PAYLAŞTIM. 31.5.2022

ingiltere deprem.png

@RonaldKarel

· Apr 4

Hayatımda ilk kez Büyük Britanya üzerinde anormal bir bulut oluşumu gördüm. Bir deprem bölgesinde görseydim 50% Mag 4.5 cıvarı deprem olabilir derdim. Sadece içimden geldi ve paylaşmak istedim.

30 Mayıs tarihinde İngiltere nin tam ortasında ve batıya daha yakın bir noktada, yani İrlanda ya daha yakın 3.8 kuvvetinde bir deprem oldu. Bu deprem basında yayınlandı çünkü bu yerde bir ilkmiş.


MagnitudeML 3.8

RegionENGLAND, UNITED KINGDOM

Date time2022-05-30 14:36:56.8 UTC

Location52.83 N ; 2.61 W

Depth8 km

Distances20 km NW of Telford, United Kingdom / pop: 147,000 / local time: 15:36:56.8 2022-05-30
12 km SSW of Market Drayton, United Kingdom / pop: 11,700 / local time: 15:36:56.8 2022-05-30

DEPREM 56 GÜN SONRA MEYDANA GELDİ. 

Çok uzun bir zaman geçti aradan, lakin bizim NASA daki lab çalışmalarımızda bazı depremlerin atmosferde iyonizasyon meydana geldikten çok uzun zaman sonra meydana gelebileceğini hatırladım ve Dr Freund e mesaj gönderdim. Cevap olarak aşağı yukarı çöyle yazdı.

Sevgili Ronald,

 

bu çok ilginç görünüyor. OLABİLİR bunun anlamı, derin yeraltındaki önemli bir süre boyunca artan ve azalan tektonik stresler nedeniyle İngiltere genelinde büyük bir hava iyonlaşmasının meydana gelmesidir. Bu tür stresler, dünya'nın üst manto ve en alt kabuğundaki yavaş hareketler (yukarı ve aşağı doğru) tarafından yönlendirilir. Bu iniş ve çıkışlar muhtemelen her zaman devam eder, ancak nadiren dünya kabuğunun kırılgan kısımlarını (aynı zamanda daha soğuk, kırılgan kısımlardır) tane sınırları boyunca peroksi kusurlarını serbest bırakmaya yetecek kadar aktive edecek derecede strese sokmak için yeterli yoğunlukta değillerdir. Bu p-delikleri daha sonra kayaların arasından yayılır. Dünya yüzeyinde, herhangi bir topografik yükseklikte yüksek elektrik alanlarına neden olacaklardır. Bu yüksek E alanları sırayla havayı iyonize eder ve POZİTİF YÜKLÜ HAVA İYONLARI üretir, bunlar da hava içindeki nem için yoğunlaşma çekirdeği görevi görür. Dolayısıyla bulut oluşumu ve yağmur. 

Kısacası benim anladığım kadarıyla İngiltere de faylar çok nadirdir ve sağlamdır. Kırılmalar ufak olurlar ve havada iyonizasyon çok geniş ve büyük bir alanı kapsasa dahi olası bir deprerm hem geç olur hem de kuvveti düşük olur.


İngiltere'de hava iyonizasyonunun rutin olarak izlendiği ve kaydedildiği yerler mutlaka vardır. Bu tür verileri web'de bulabilir misin? Bu p-deliği kaynaklı POZİTİF hava iyonizasyonlarının doğrulanıp doğrulanamayacağını kontrol etmek çok ilginç olurdu. Yaklaşık 56 günlük zaman dilimleri çok makul görünüyor.

Friedemann Freund (Doktora)

NASA Ames

ZATEN BU KONUDA TÜRKÇE MENÜYE BASTIĞIMIZDA DEPREM BULUTLARI DİYE BİR MAKALE YAZMIŞTIM

Dear Ronald,

 

this looks very interesting.  What it MAY mean is that there was massive air ionization across England due to tectonic stresses in the deep underground that waxed and waned over a substantial period of time. Such stresses are driven by slow movements (upwelling and downwelling) in the Earth's upper mantle and lowermost crust. These up- and downwellings probably go on all the time but rarely with enough intensity to stress the brittle parts of the Earth's crust (which are also the cooler, brittle parts) to the degree of activating peroxy defects along grain boundaries strongly enough to release "our"  positive hole charge carriers. Those p-holes then spread out through the rocks. At the Earth's surface, they will cause high electric fields at any topographic highs. These high E fields in turn ionize the air, and produce POSITIVELY CHARGED AIR IONS, which in turn act as condensation nuclei for moisture in the sir. Hence, cloud formation and rain.

 

There are surely places in England, where the air ionization is routinely monitored and recorded. Can you find such data on the web?  Would be super interesting to check whether these p-hole-induced POSITIVE air ionizations can be confirmed.  Time periodicities on the order of around 56 days look very plausible.

Friedemann Freund (PhD) 

NASA Ames