Web Consultation

 GEOCOSMO
  HABERLERİ

BIR ISTATISTIK

emsc statistic 1.png

Spaceweather ın 20 Mayıs tarihinde dünyada jeomanyetik fırtına başladı yazısından sonra yukardaki tabloda görüldüğü gibi 21 Mayıs tarihinde dünyada Mag 5.0 kuvvetinde 15 adet deprem meydana geldi.

Bu depremlerin kuvvetini şöyle sıralayabiliriz.

Çin Mag 7.4 Güney Quinghai
Fiji Mag 6.5
Çin Mag 6.1 Yunnan
3 adet deprem Mag 5.5 üzerinde, diğerleri ise Mag 5.0 küsür olarak gerçekleştiler.

Yukardaki verilerin sadece istatistiksel olarak kıymeti vardır. Bizimkiler California da son 3 yılın istatistiklerini tutuyorlar... ASlında bu konuda bir yazılım hazırlanması lazım, ama benim görüşlerime göre hazırlanmalı.
23 Mayıs saat 17.30

 

 

26 Ocak 2020 senesinde Berkeley Seismoloji laboratuvarlarında hazırlanan son haritayı aktarıyoruz. Yorum bana ait. 21 Mayıs saat 15.10

Haritada görüldüğü gibi Arabistan plakası tam kuzeye doğru kaymaktadır. Her zaman yazdığım gibi İran, Irak gibi ülkelerde her deprem oluşunda çoğu zaman faylarda değişiklikler meydana gelir, Yurdumuza doğusundaki faylarda yeni stresler başlayabilirler. Bunları tam olarak kestirmek mümkün değildir. Klasik sismologlar deprem ön sinyallerini anlamadıkları için bu durum daha böyle devam edeceğe benziyor. Afrika plakası aynı zamanda Kıbrıs ve Girite doğru da ilerliyor. Hatta taa Cebelitarık boğazına kadar ilerleyebiliyor. Öte yandan Ege denizi de oldukça hareketli, Girit ten kuzeye hareket eden Kuzey Afrika plakası ile KAF ın Ege denizinde aşağıya doğru hareket etmesiyle, bunun yanında Adriyatik çevresinde devamlı stres ve kırılmalar bu konumu çok hassaslaştırmış durumda. Bence KAF ın Marmara bölgesi ki buna İstanbul da dahildir, büyük bir deprem görmesi pek mümkün değildir. Yani sözde beklenen Mag 7.2 filanı çok uzun zaman görmeyiz. Aynı şekilde Ege için ve daha da Girit ile Kıbrıs arasındaki bölge için söylemek mümkün değildir. Kıbrıs, Rodos, Girit üçgeninde Mag 7.0 küsür görmek mümkündür ama bunun için bütün şatların aynı zamanda meydana gelmesi lazımdır. Mesela bir noktada aşırı stres, ve bu stresi tetikleyecek bir olay. Jeomanyetik fırtına olabilir, birkaç gün önce çok uzaklarda iki adet Mag 5.5 kuvvetinde depremler meydana gelmiş olabilir. vb

akdeniz fay hatları.jpg

20 MAYIS 2021. Saat 19.45

GEOCOSMO KOLEJİ

Eylül 2022 den itibaren eğitime başlıyoruz

 

Üç sene kadar önce İngiltere - Birleşik Krallıkta, Londra şehrinde zaten Geocosmo nun kuruluşunda yazdığımız gibi, yüksek eğitim görevlisiyle yaptığımız uzun yazışma sonrası Kolej kurma hakkını bize verdiler. Lakin Türkiye de yer istasyonu kurma durumu ve daha sonra pandemi yüzünden kolej kurma olayı askıya alınmıştı. Bundan 6 ay kadar önce Oxford Brookes üniversitesi ile bir görüşmede bize sıcak bakmışlardı. Pandemi dolayısyla askıya aldılar. Şimdi olay nedir? Biz yeni bir eğitim kurumu olduğumuz için 4 yıl yer bilimleri okuyacak olan talebeler bizden haklı olarak ''degree'' alamayacaklar, sadece onlara sertifika verebileceğiz diyor Büyük Britanya kanunları. Yani bizler her kolej gibi, üniversite gibi yer bilimleri derslerini verebileceğiz, ve aynı zamanda her yer bilimi konusunun ardında o konuya bağlı deprem ön sinyalleri dersini de verebileceğiz, ki bu dünyada bir ilk olacak, ama talebe bizden sadece diğer üniversitelerden fazla olarak deprem ön sinyallerini öğrenecek. Ama resmi diploma alamayacak.

Ama, bir açık kapı var. O da eğer resmi bir üniversite bizim ders programını beğenirse, o zaman bizlere dersleri verebilmemiz için izin verebiliyorlar. 4 yıl istedikleri zaman bizim koleje gelip herşeyi kontrol edebiliyorlar. Dört yıl sonra, bizler imtahan programımızı beraber çalıştığımız üniversiteye sunuyoruz ve talebelerimizi Geocosmo olarak imtahan edebiliyoruz.

Ancak ''degree'' yi bizimle çalışan üniversite verebiliyor.. Geocosmo koleji adına biz ........ üniversitesi size diploma veriyoroz diye.

5nci eğer herşey düzgün giderse, bizler de üniversite olarak işlem görebileceğiz. İmtahan edip talebelerimize ''degree'' verebileceğiz. Yeni talebeler aynı normal üniversite gibi bize de gelebilecekler.

Bizim kolej ve daha sonra üniversitemiz dünyada ilk eğitim kurumu olacak. Mezun olacak talebeler klasik yer bilimleri konuları yanında ''deprem ön sinyallerini'' de öğrenmiş olacaklar.

Örneğin.. Yer bilimlerin bir konusu olan Meteoroloji konusu. Bizler klasik bilgileri her üniversite gibi vereceğiz. Ayrıca bu konuya bağlı depem ön sinyallerini de öğreteceğiz. Mesela Air İonization gibi. Laboratuvar testlerini öğreteceğiz, uydulardan örnekler vereceğiz. Vb

Bu her Yer bilimleri konusu için geçerli olacaktır.

Şu an iki büyük üniversite bize yaklaştılar. Çok önemli bir şehrin en tanınmış bir iş adamı aracılığyla rektörlerle temas kurduk ve ilgilendiler. Aslında onların da işine geliyor, çünkü talebelerin bize ödedikleri ücretten pay alacaklar. Bundan sonra gelişmeler olduğunda burada yayınlayacağım.

Şimdi Londra da avukatla, iş adamıyla, rektör yardımcılarıyla görsel video yapmak için çalışmalara başladık.