ARAŞTIRMALARIMIZ HAKKINDA HABERLER

SAĞLIKLI BİR DEPREM KESTİRİMİ ANCAK EN AŞAĞI 13 SENSÖRLÜK YER İSTASYONLARINDAN YAPILABİLİR.

 

Ancak bu da yetmez. İstasyonlar ne kadar çok olursa ve aralarındaki mesafe 75 km ve cıvarı olursa belli bir sonuç elde edilebilir.

Gerisi yanlıştır, boşa çabadır. İstasyonlardan elde edilen data lar ''storage room'' bir araya getirilip sismik olmayan dataları elemektir.

Başaramazsak yine deneyeceğiz, yeni baştan yapacağız, gece gündüz demeden tekrar deneyeceğiz, hataları bulup tekrar deneyeceğiz. Taa ki muvaffak oluncaya kadar. Alaska daki istasyonu birkaç kere söküp baştan koyduk. Bilim böyle birşeydir. İçinde yüzeceksin, memur kafasıyla bilimsel araştırma olmaz. Ruhunu, zekanı ve bütün benliğinle yaptığın bilimsel araştırmayla aynı ruh olacaksın. O zaman eninde sonunda muvaffak olursun.. Ve dünyanda alabileceğin en güzel intikam, sana 53 sene ‘’olmaz, bilimsel değildir ‘’ diyen dünya bilimadamlarına zaferini ilan etmekle olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

Solda uydu sinyalleri sağda ise yer istasyonlarımızın sinyalleri ile elde edilecek sonuçlarla paketler hazırlanmaktadır. GeoCosmo ABD de Palo Alto da iki adet eksik sensörlerle istasyon kurdu. Bu istasyonların özelliği daha çok elktromanyetik dalgaları kaydetmektir. Alaska da Kodiak şehrinde 4 değişik sensörlü istasyon mevcuttur. Peru nun Lima şehrinde sadece elektromanyetik ve ozon kayıt eden istayon bulunmaktadır. Bunların hiç yeterli olmadığını bilerek sadece bazı ölçüm deneyleri yapılmaktadır.

Yukarıda görülen gerek uydulardan gerekse yer istasyonundaki olması gereken 12 ile 14 arası sensörden elde edebileceğimiz sinyalleri nasıl olası bir depremle bağdaştıracağımız üzerinde artık son safhaya gelmek üzereyiz. Bazı uluslararası jeolog ve bizim dediğimiz gibi sismolog ve depremciler bize danışman olarak katıldılar. Artık eskisi gibi yer bilimcileri bizi tanımamazlıktan gelmiyorlar.

precursors.fw.png
van eq.jpg

SOLDA 23 EKİM 2012 TARİHİNDE VAN DA MEYDANA GELEN MAG 7.2 KUVVETİNDEKİ DEPREMDE BİR KUYUDAKİ KİMYASAL VERİLERİN NASIL DEĞİŞİME UĞRADIĞI GÖRÜLÜYOR.